eitaa logo
کانال رسمی استاد حسن عباسی
15.4K دنبال‌کننده
4.8K عکس
1.2K ویدیو
72 فایل
1 لینک
رئیس انديشکده يقين
مشاهده در ایتا
دانلود
هدایت شده از اخبار استراتژیک
💢 ... بدون شرح

#ISRAEL
#AMERICA
#PALESTINE

🌐 اخبار استراتژیک
📡 @StrategicNews_ir
فعلا قابلیت پخش رسانه در مرورگر فراهم نیست
مشاهده در پیام رسان ایتا
✅ سردشت، روستای گاومیر

🌳 خوزستان، دزفول

🏕 جاذبه‌های طبیعت ایران

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
✅ نقش سیاست خارجی انقلابی در تشکیل تمدن نوین اسلامی

🔸 موضوع بیداری اسلامی امروزه در صدر فهرست مسائل جهان اسلام و امت اسلامی قرار دارد؛ و چگونگی معطوف شدن و نقش‌آفرینی سیاست خارجی ما به این موضوع از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

🔸 در چهل سال اول انقلاب، در کنار دیپلماسی رسمی، نقش دیپلماسی عمومی به‌عنوان یکی از ابزارهای قدرت نرم مورد توجه قرار گرفت و در چهل سال دوم باید نقش آن به‌مراتب پررنگ‌تر از گذشته باشد.

🔸 در مکتب مقام معظم رهبری، خط درست سیاست خارجی، بستگی به حفظ جهت‌گیری اسـلامی و شجاعت در مقابل تهدیدات دشمنان و قدرت‌های بزرگ دارد.

tabyincenter.ir/39108

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
✅ ارتفاعات اشترانکوه، دریاچه گهر

🌳 لرستان، درود

🏕 جاذبه‌های طبیعت ایران

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
✅ بازگشت به گذشته: مسئله ارز اشخاص

1️⃣ آقاى دكتر عادلى، رييس كل بانك مركزى ايران در سال ١٣٧١ توضيح مى دهد كه عليرغم حركت نسبتا سريع به سمت ارز تك نرخى بعد از معرفى ارز رقابتى در سال ۷۰، قیمت دلار در بازار آزاد در اعدادی در حدود ۱۶۰ تومان تحت کنترل باقی مانده بود. در آن زمان علیرغم آن که سایه نکول تعهدات یوزانس، پر رنگ تر شده بود هنوز بازار آزاد شاهد رشد قیمتهای انفجاری سال بعد نبود. بعد از انتخاب مجلس چهارم در مهر ۷۱ یک همپیمانی گسترده بین اتاق بازرگانی وقت، اعضای کمیسیون های مرتبط در مجلس و وزرای اقتصادی دولت ایجاد شد که حال که ارز کافی در بازار رسمی برای واردات وجود ندارد و کارخانجات نیازمند مواد اولیه هستند، راه حل اجازه استفاده متقاضی از ارز خود است. طبعا متقاضی هم این «ارز خود» را از بازار آزاد می خرید و در فضای جدید چنان فشار سنگینی به بازار آزاد آمد که در سال ۱۳۷۳ تازه قیمت تثبیت شده دولتی ۳۰۰ تومان شده بود! ایرانیها به خوبی آزمودند که معنای «بدون انتقال ارز» و « استفاده از ارز اشخاص» چیست.


2️⃣ کشور ایران نیاز به سیاست پولی مستقل دارد. همچنین بعنوان کشوری با ارز غیر جهان روا ناچار از حدی از پگ کردن ارز خود به یک ارز خارجی است. بنا براین در سه گانه ناممکن چاره ای جز حدی از بستن حساب سرمایه را ندارد. این وضعیت نه فقط مربوط به دوران کمبود منابع ارزی، بلکه مرتبط با دوران وفور منابع ارزی هم هست. چنان که هاشم پسران و یگانه در بانک مرکزی بسیار کوشیدند مانع از باز شدن حساب سرمایه توسط وزیر بازرگانی وقت شوند و موفق نشدند و نتیجه آن شد که با تقویت غیرعادی ریال بخصوص در مقابل مارک آلمان بخش مهمی از بازار های صادراتی بدست آمده از دست رفت.

3️⃣ در سال ١٣٩٢، حساب سرمايه اى كه با هزار زحمت بسته شده بود با يك اشاره و مجوز ورود با ارز اشخاص مجددا باز شد. فضاي سياسي مثبت و نرخ بهره بالا مانع از آن شد كه اثر منفي اين اقدام بر نرخ ارز فورا معلوم شود اما كشور مجددا در مقابل هر تكانه ارزى خلع سلاح شده بود. در سال ١٣٩٥ به سرعت آثار اين خلع سلاح شدن با اولين ضربه كوچك خودش را نشان داد.

4️⃣ در ادبيات موجود مثالهاي بسياري وجود دارد كه نشان مى دهد وقتي كشورى حساب سرمايه را گشود ديگر دليلي ندارد بتواند با موفقيت آن را ببندد. شيلي يكي از مثالهاي معروف در اين مورد است.

5️⃣ مجددا همان فشارهاي ١٣٧١ آغاز شده. فشار از دولت، مجلس و اتاق بازرگاني بر بانك مركزي براي تسهيل واردات. فرايندي كه ابتدا با عنوان تسريع در ترخيص كالا آغاز شده بود امشب بدون هيچ نقابي خودش را در تاكيدات وزير صمت و معاون گمرك بصورت اجازه واردات با ارز اشخاص آن هم بدون كد رهگيري از بانك مركزي( منظورشان عملا اين است كه وارد كننده از بازار آزاد بخرد!) نشان داده. شايد مثلا جو سياسي مثبت باعث شود بسرعت افزايش نرخ ارز رخ ندهد يا شايد آزاد سازي دور اول كالاهايي كه در گمرك مانده از شتاب تورم بكاهد اما رسما و بدون تعارف كشور در شرايط همچنان تحريمى دارد خودش را خلع سلاح مي كند. آن هم در حالي كه به تجربه پيشين همان صادرات در مقابل واردات هم( كه نوع بسيار رقيق شده اي از بستن حساب سرمايه است.) تسهيل لازم را ايجاد مى كرد و دليلي براي اين همه تاكيد بر ارز اشخاص آن هم بدون در و پيكر وجود ندارد. ثبت سفارش هاي قبلي هم آنقدر گسترده و تلنبار است كه صحبت از كنترل واردات با ابزار ثبت سفارش فعلا غيراجرايي است.

6️⃣ وزير محترم صمت، اعضاى محترم اتاق بازرگاني، نمايندگان محترم مجلس، يك اشتباه بايد چند بار تكرار شود؟

@eghtesadsiasi

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir
لطفا در ایتا مطلب را دنبال کنید
مشاهده در پیام رسان ایتا
#صوت_سخنرانی استاد حسن عباسی

🔺 موضوع: پروژه قرن جدید در ۱۴۰۰، بدون آمریکا

🗓 ۱۴ آبان ۹۹
📍 دانشگاه یزد (بصورت مجازی)

#سال_۹۹

مرجع نشر صوت و فیلم
استاد حسن عباسی
📡 @Dr_abbasi
هدایت شده از اخبار استراتژیک
💢 ... بدون شرح

#TRUMP
#BIDEN

🌐 اخبار استراتژیک
📡 @StrategicNews_ir
هدایت شده از اخبار استراتژیک
💢 واکنش کارلوس لاتوف کاریکاتوریست مطرح برزیلی به اخراج ترامپ از کاخ سفید

#BIDEN
#TRUMP
#NETANYAHU

🌐 اخبار استراتژیک
📡 @StrategicNews_ir
هدایت شده از اخبار استراتژیک
💢 ضرورت تغییر پارادایم آمریکا در غرب آسیا

🔻 اندیشکده کوینسی طی گزارشی بیان نوشته است نوع حضور کنونی سلطه‌طلبانه آمریکا در منطقه غرب آسیا نه‌تنها به تأمین منافع این کشور نینجامیده بلکه توان آن برای مقابله با تهدیدات را کاهش داده است.

🔻 حضور نظامی آمریکا نه‌فقط به پایان تروریسم تکفیری در این منطقه منجر نشده بلکه با تحریک واکنش‌های مخالفت‌جویانه نسبت به نظام سلطه، رشد قارچ‌گونه این گروه‌ها را در پی داشته است.

🔻 این گزارش به خوبی نشان می‌دهد حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا و مداخله‌جویی در امور داخلی و رقابت‌های منطقه‌ای کشورهای این محدوده ژئوپلتیک نه‌تنها خسارات بسیاری برای صلح و ثبات در پی داشته بلکه حتی منافع ملی آمریکا را نیز تحت‌الشعاع منافع برخی متحدان منطقه‌ای‌اش قرار داده است.

متن کامل در:
▫️ tabyincenter.ir/38955

🌐 اخبار استراتژیک
📡 @StrategicNews_ir
✅ منطقه کوهستانی داماش

⛰ گیلان، رودبار

🏕 جاذبه‌های طبیعت ایران

استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir