اطلاعاتی که در هر یک از طرح درس های ذکر شده گفته شد، تقریبا مشابه هم بوده و شامل انواع اهداف کلی، جزئی، رفتاری، ارزشیابی تشخیصی، تکوینی و ... می باشد. با این حال در ادامه با ذکر یک مثال قصد آموزش نحوه نگارش طرح درس را داریم
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
برای نگارش طرح درس باید به نوع آن توجه کرد. در واقع انواع طرح درس بر اساس مدت زمان آموزش وجود دارد. به طور مثال طرح درس روزانه مربوط به یک روز از حضور دانش آموزان در مدرسه و یا یک جلسه آموزشی بوده و طرح درس ماهانه مربوط به فرایند آموزشی در یک ماه تحصیلی می باشد. همچنین طرح درس سالانه که به صورت خیلی کلی نگارش می شود مربوط به اهدافی است که معلم و مدیر پس از یکسال تحصیلی قصد انجام آن را دارند.
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
حالا یک نمونه طرح درس پیش دبستان را بهتون معرفی میکنم
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
من طرح درس اموزه دینی و اشنایی با پامبر را به شما نشان میدهم
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
اول مشخصات کلی هست
نام آموزشگاه نام واحد یادگیری که ما در اینجا میخواهیم حضرت محمد را و آیه محمد رسول الله را معرفی کنیم موضوع فعالیت مدت زمان اجرا و تاریخ تدریس:
ردیف بعد نوع فعالیت هست
که شما برای این اموزش از چه فعالیای استفاده میکنید
مثلا شعر قصه کاردستی نمایش خلاق
کاغذ و قیچی و غیره
ردیف بعد نام وسیله کمک اموزشی را مینویسید
و بعد روش فعالیت
که از کدام روش استفاده میکنید
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
شرح فعالیت یعنی این مبحث را چگونه تدریس میکنید
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
و اخرین بخش فعالیت تکوینی و پایانی هست
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
این مطالبی که گفتم نمایه کلی طرح درس هست که شما بصورت هفتگی از ان استفاده میکنید
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
طرح درس روزانه میشه برنامه کلاسی که برای یک روز تهیه و تنظیم میکنید
#طرح_درس
کانال کشوری پیش دبستانی کیا
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
طرح درس روزانه علوم پیش دبستانی آشنایی با حواس پنجگانه و مزه ها
#طرح_درس
#طرح_درس
#آبزیان
نام واحد کار : ماهی نوع فعالیت : نمایش خلاق
اهداف کلی :
1 – آشنایی نوآموزان با زندگی ماهی ( حیطه شناختی )
2 – توسعه توانایی های ذهنی و پرورش خلاقیت ( حیطه مهارتی )
3 – تقویت حس اعتماد به نفس ( حیطه نگرشی )
هدفهای رفتاری
انتظار می رود در فرایند آموزش این درس نوآموز بتواند :
1لف ) دانستنی ها :
1 – محل زندگی ماهی را بیان کند.
2 – اندامهای حرکتی ماهی را نام ببرد..
ب ) مهارتها :
1 – شکل حرکت باله و دم ماهی را با نمایش نشان دهد.
2 – حرکت ماهی در آب را تقلید کند.
3 – اندازه های تقریبی ماهی را با حرکات نمایشی نشان دهد.
4 – قصه ای ناتمام در رابطه با ماهی به دلخواه کامل کند.
ج ) نگرشها:
1 – نسبت به شناخت بیشتر ماهی و زندگی آن کنجکاوی نشان دهد.
2 – با گروه مشارکت و همکاری داشته باشد.
3 – در بداهه سازی و بداهه گویی از خود واکنش نشان دهد.
4 – نسبت به اجرای دستورالعمل ها دقت و توجه نشان دهد.
تعیین روشهای تدریس:
استفاده از رویکرد مشارکتی و تلفیقی ( بدیعه پردازی – ایفای نقش – پرسش و پاسخ – داستانگویی)
وسایل آموزشی :
در صورت امکان ماهی زنده – تصاویر چند حیوان مختلف به صورت کارت
مفاهیم :
1 – ماهی در آب زندگی می کند.
2 – ماهی باله و دم دارد.
3 – ماهی با باله و دم شنا می کند.
4 – ماهی رنگهای مختلف دارد.
5 – ماهی اندازه و شکل های مختلف دارد.
فعالیتهای مدیر یادگیری
فعالیتهای فراگیرنده
امور مقدماتی : سلام و احوالپرسی , حضور و غیاب , دقت در وضع جسمانی و روحی نوآموزان و...
تعیین رفتار ورودی: - نوآموزان نام بعضی از حیوانات اطراف خود را می دانند – صدای آنها را شنیده اند.- محل زندگی آنها را می دانند.
پاسخ دانش آموزان
سنجش آغازین: انجام یک بازی به شرح ذیل :
- کودکان به صورت دایره ایستاده و یک نفر در مرکز دایره می ایستد.مربی به تعداد نوآموزانی که در محیط دایره ایستاده اندکارت تصاویر حیوانات را که از قبل آماده نموده , بین آنان تقسیم می کند طوری که هر کودک فقط یک کارت بر می دارد.
( توجه : از هر حیوان 3 کارت تکرار شود.)
سپس مربی نام یکی از حیوانات رابلند اعلام می کند.
نوآموزان به دستورالعمل بازی گوش نموده و آن را انجام دهند.
3 نفر از کودکان که تصویر مربوط به آن حیوان را دارند باید جا به جا شوند و نوآموزی که در مرکز دایره ایستاده باید سعی کند جای یکی از سه نفر را بگیرد.آن کودکی که در مرکز دایره ایستاده و صدا با حرکات آن حیوان را تقلید می کند و محل زندگی آن را می گوید. بازی با نام حیوانات دیگر ادامه پیدا می کند .
مربی به کودکی که جا ندارد می خواهد که دستورالعمل را اجرا کند.
آماده سازی : مربی شعر را می خواند و از کودکان می خواهد تا تکرار کنند همراه با حرکات نمایشی
ماهی سرخ و زرد من تو آب شنا می کنه برام
وقتی که نزدیکش می شم دهنش را وا می کنه برام
یه روز به ماهی گفتم از آب بپر بیرون
خنده می کرد و گفت به من ماهی باید تو آب باشه
تا همیشه زنده باشه (2)
ارائه درس:
مربی از کودکان می خواهد بگویند که شعر در باره چه جانوری بود. سپس می خواهد هر کدام ماهی شوند. حرکت شنا را تقلید کنند . مربی ضمن همراهی با آنها داستانی را این گونه شروع می کند : علی کوچولو ماهی شو خیلی دوست داشت. یه روز اونو برای گردش برد توی حیاط . تنگ ماهی رو کنار باغچه گذاشت و گفت : ماهی خوشگلم , گلها را تماشا کن تا من برگردم. وقتی برگشت : ............
مربی می پرسد : فکر می کنید چه اتفاقی افتاده ؟
بعد از آن چه شد ؟ به نظر شما وقتی علی کوچولو دید ماهی توی تنگ نبود چه کار کرد؟
پاسخ نوآموزان : ماهی
به داستان گوش می دهند و نظرات خود را بیان می کنند.
فعالیتهای مدیر یادگیری
فعالیتهای فراگیرنده
اگر شما به جای ماهی داخل تنگ بودید کجا می رفتید؟ چه می کردید؟
بعد از پایان قصه و اجرای آن مربی از کودکان می خواهد تا نامی برای قصه انتخاب کنند.
ارزشیابی تکوینی :
رسم یک نقاشی در رابطه با فعالیت انجام شده و توضیح آن توسط نوآموزان
نقاشی را رسم و در باره آن صحبت می کند.
تذکر :
در هر نمایش خلاق مراحل کار به ترتیب چنین می باشد:
1 – مقدمه
2 – تمرینات آماده سازی ( شعر خوانی – بازی و بازیهای نمایشی – خاطره و نمایش دادن توسط خود کودکان – خرده نمایشها )
3 – قصه سازی
4 – نمایش دادن آن توسط خود کودکان
#آبزیان
کانال کشوری پیش دبستانی کیامهر
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🌷🌷🌷
#طرح_درس
#آبزیان
آشنایی بچه ها با حیوانات دریایی👇
بعضی حیوانات مانند(لاک پشت،تمساح،خرچنگ و...)هم در آب زندگی می کنند هم در خشکی.
سعی کنین هنگام خوندن ترانه، عکس این حیوانات رو به بچه ها نشون بدین
ترانه
آکواریوم :
یه قسمت از یه دریاست
آبش یه کم آبیه
حباب سازش عالیه
ماهی داره بانمک
زبر و زرنگ و کوچک
اما نداره کوسه
تا هیچ کسی نترسه
سنگ و خزه ته اون
صدف داره فراوون
یه ماهی لجن خوار
چسبیده روی دیوار
می شوره ماهیارو
می خوره آشغالارو
آکواریوم چه زیباست
یه قسمت از یه دریاست
آکواریوم چه زیباست
🐋🐳🐬🐡🐟🐠
این شعر رو (اسم شالاپ شولوپ) که میتونیدباریتم وحرکت دست وپابچه ها که بصورت مرتب ومنظم برروی زمین زده میشه باهمدیگه بخونید...
ترانه
بازی_گروهی
هنگام آب بازی درحمام؛ بهتریت کار خوندن ی شعر و محکم دست رو به اب زدنه تا صدای شالاپ شلوپ بده.این شعر زیبا تقدیم ب شما☺️☺️
دل روبه دریا می زنم
شالاپ شولوپ(2)
دست می زنم پا می زنم
شالاپ شولوپ (2)
🌷🌷🌷🌷🌷
تواب شنا میکنم
ببین چه ها میکنم
اب شده اسباب بازی
وای چه خدای نازی...
ترانه
ماهی🐟🐠🐋🐳🐬
اتل متل ماهی من چه نازه
چشمای اون دو نقطه ی سیاه
آب میخوره، تاب میخوره تو آبا
سر میخوره به روی موج دریا
کاری بجز آب و شنا نداره
ماهی من دم داره، پا نداره
هدف👇
آشنایی با اعضای بدن ماهی ها(دم،باله،ابشش)و پوشش بدنشان از پولک👈برای کودک؛ ماهی بکشید و پولک های رنگارنگ رو به کمک خودش روی بدنش بچسبونید
#آبزیان
کانال کشوری پیش دبستانی کیامهر
🌀🌀🌀🌀🌀🌀
🆔CHANNEL: @PISHDABESTANIKIA
🌀🌀🌀🌀🌀🌀